Artykuły

Hydrohumusowanie

Co to jest hydrohumusowanie?

Hydrohumusowanie to humusowanie na mokro, czyli hydrodynamiczne (wodne) pokrywanie czynnego podłoża terenów płaskich, skarp i hałd materiałami organiczno-glebotwórczymi, innymi niż ziemne (w tym nagrodzone, luźne włókna celulozowe agacell®HH) wzbogaconymi w odpowiednie substancje odżywcze, próchniczne i wprowadzające równowagę mikrobiologiczną. W skrócie, jest to stabilizacja i użyźnianie istniejących gruntów jałowych po przyszły wysiew traw lub kwiatów.

Zamieniając klasyczne humusowanie na nowoczesne hydrohumusowanie:

 • ułatwisz sobie pracę (my bowiem zrobimy ją za Ciebie),
 • zaoszczędzisz mnóstwo czasu,
 • zdążysz oddać roboty o planowanym czasie,
 • pozbędziesz się kłopotów ze spływającym ze skarp czarnoziemem i nasionami,
 • zaoszczędzisz środki na inwestycję,
 • zyskasz dodatkowe środki sprzedając czarnoziem z budowy,
 • unikniesz nakładania sztucznych, niestabilnych warstw humusu na skarpy,
 • szybko użyźnisz istniejący, jałowy grunt.

 

Hydrohumusowanie to ekwiwalent tradycyjnego humusowania!

Warstwa naturalnego humusu (próchnicy) o grubości  ok. 1 cm w naturalny sposób powstaje ok. 100 lat. Nasza firma  dzięki innowacyjnej metodzie hydrohumusowania, skraca ten proces do 24 h, tworząc w  istniejącym, jałowym gruncie warstwę odżywczą zapewniającą warunki bytowe  dla przyszłych roślin ekwiwalentne do warstwy czarnoziemu. Nie tworzymy nowej , grubej warstwy tylko przenikając, użyźniamy warstwę już istniejącą. Hydrohumusowanie stosuje się jako pierwszą fazę przed hydrosiewem. Połączenie tych dwóch metod hydrodynamicznych (hydrohumusowania oraz hydrosiewu) pozwala uzyskać najlepszą jakość oraz największy stopień stabilizacji  oraz jakości wykonywanych projektów. Hydrohumusowanie jako metoda bezglebowa z powodzeniem zastępuje tradycyjne humusowanie czy rozrzucanie czarnoziemu. Dodatkowo nie sprawia tak wielu kłopotów jak tradycyjna metoda (zakup i przerzucanie ziemi, roboczogodziny, paliwo, itp).
 
Etapy hydrohumusowania
 
Etap 1 - Ukształtowany, wyprofilowany grunt jałowy (np. piaszczysty).
  
Etap 2 - Moment hydrohumusowania gruntu jałowego.
 
Etap 3 - W ciągu 24h następuje przenikanie hydrohumusu wgłąb gruntu, w wyniku czego, powstaje sklejona i użyźniona warstwa gotowa na przyjęcie nasion traw.

Nagroda Ministra Transportu 2007

Technologię hydrohumusowania oraz jej nazwę opracowała i wdrożyła w Polsce firma AGATA, za co otrzymała Nagrodę Ministra Transportu w 2007 roku.
   
Nagroda za hydrohumusowanie Ministra Transportu na targach INFRASTRUKTURA 2007

W konkursie na najlepszą ofertę zaprezentowaną podczas V Międzynarodowych Targów INFRASTRUKTURA 2007, Nagrodę Ministra Transportu otrzymali:

 • nagroda w kategorii „Materiały dla budownictwa drogowego” - AGATA za agacell ® HH jako ekologiczny hydrohumus stabilizujący skarpy, nasypy i przekopy drogowe, wykorzystywany w hydrosiewie.


Informacja o nagrodach na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju:
http://pkbwl.mir.gov.pl/2-487770cb5230f-3919-p_3.htm#

 
Zastosowanie hydrohumusowania:

 • Hydrohumusowanie w pełni zastępuje tradycyjne, bardzo kosztowne, kłopotliwe i długotrwałe humusowanie tradycyjne.
 • Hydrohumusowanie stosuje się w gruntach ubogich w substancje odżywcze.
 • Hydrohumusowanie wykonuje się również na skarpach nasypów lub przekopów, w miejscach, w których tradycyjne humusowanie (rozsypanie czarnoziemu) grozi obsunięciem.
 • Hydrohumusowanie zabezpiecza, skleja skarpy, zapobiegając erozji wodnej i wietrznej.
 • Hydrohumus agacell ® HH nie spływa pod wpływem opadów deszczowych.


Metoda hydrohumusowania jest w pełni ekologiczna, bezwonna i nie zawierająca jakichkolwiek osadów ściekowych czy metali ciężkich. Hydrohumusowanie może być wykonywane jedynie przez przedsiębiorstwa mające doświadczenie w tym zakresie, udokumentowane odpowiednimi referencjami.

Klasyczne humusowanie z obsianiem trawą? - Warto się głębiej zastanowić...

W dzisiejszych czasach nie ma pieniędzy a tym bardziej czasu na tradycyjne metody humusowania (użyźniania gruntów) z ręcznym obsianiem trawą. Bardzo często kończy się tak, że humus/czaroziem spływa ze skarp razem z nasionami zaraz po pierwszych deszczach tak, jak to widać na powyższym obrazku. Skorzystaj więc z  wiedzy naszych doświadczonych inżynierów, wykorzystujących wysokowydajne technologie hydrohumusowania i pozbądź się kłopotów.

KONTROLA PYLENIA

Dustergent celluGuard® to produkt światowej klasy. Został opracowany specjalnie z myślą by wiązać małe, pyliste cząsteczki wszelkiego rodzaju podłoży naturalnych i syntetycznych. Nasza firma AGATA świadczy profesjonalne usługi zabezpieczania przed wtórnym pyleniem tym opatentowanym dustergentem. Więcej na www.kontrolapylenia.pl

FIRMA AGATA

Polska firma AGATA to specjalista w zakresie zazieleniania, kontroli erozji i stabilizacji gruntów metodą hydrosiewu. W ten ekonomiczny i szybki sposób zazieleniamy pobocza, skarpy, nasypy przy drogach, autostradach, kolejach, trawniki ogrodowe, firmowe i przemysłowe, parki miejskie oraz obiekty sportowe. Firma jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Kontroli Erozji (IECA.org). Istniejemy na rynku budowalnym od 1986 roku. 

NASI KLIENCI

Copyright © AGATA - Hydrosiew, hydroobsiew, hydrohumusowanie 2019

2019 © fixfix.pl